Po lanskem naslovu mladinskega svetovnega podprvaka v umetnostnem kotalkanju in-line “Solo dance” je Mattia Qualizza, mladi kotalkar s koreninami v sredenjski občini, poskrbel za še večji podvig. Na svetovnem prvenstvu “World roller games 2019” v Barceloni (začelo se je 4. julija, zaključilo pa se bo v nedeljo), na katerem nastopa več kot 4.100 tekmovalcev iz 81 držav v enajstih rolerskih športih, si je priboril naslov svetovnega podprvaka v članski konkurenci, kjer je nastopal prvič. Po tretjem mestu v kratkem programu se je Mattia v dolgem programu odrezal še boljše in se prebil na drugo mesto. Svetovni prvak v zvrsti “Solo dance” je že petič postal italijanski kotalkar Daniel Morandin, tretji pa je bil Portugalec Pedro Monteiro Walgode.
V tej zvrsti se je Italija veselila zlata tudi v ženski konkurenci, kjer je prav tako petič naslov svetovne prvakinje osvojila Tržačanka Silvia Stibilj, ki je bila sicer po kratkem programu “šele” četrta. Druga je bila na koncu Portugalka Ana Lisa Monteiro Walgode, tretja pa Italijanka Anna Remondini.
Italija je na tekmovanju “World roller games 2019” na lestvici kolajn trenutno na drugem mestu (upošteva se število zlatih odličij) za Kolumbijo, je pa obenem tudi država, ki je osvojila največ kolajn (že 38).